Hračky nášho detstva VS dnešné hračky

Autor: Marek Duda | 30.11.2014 o 21:53 | Karma článku: 3,72 | Prečítané:  347x

Predvčerom som si tak začal z ničoho nič zapisovať všetky hračky, s ktorými som ako malý sa hrával. Všetky tieto hračky boli viac umelecky vypracované ako technicky. Keďže sme nemali také technológie ako v dnešnej dobe. Miesto hračiek sme rozprávali za nich, rôzne sme ich ohýbali, testovali čo je vo vnútri, skrátka všelijako sme sa snažili preniknúť do podstaty a toho čo býva skryté pod povrchom klasicej hračky. Samozrejme, ani jeden maco, koník, plyšová hračka dodnes nemá oči, lebo boli také pekné, že sme sa na nich chceli pozerať furt, tak sme ich jednoducho urvali a mali sme oči iba pre seba.

Myslím si, že dodnes to tak je, že deti zo zvedavosti dokážu skántriť akúkoľvek hračku, hlavne keď v sebe ukrýva tajomstvo zvukov, možnosť nahrávania vlastného hlasu, prednahrané melódie, rôzne blikacie systémy. Čím ďalej, tým viac sa hračky začínajú podobať svojim správaním sa a prednastaveniami správaniu detí (cikanie, papanie, kakanie, grckanie, plač). 

Keď si to porovnám s našími bábikami (mám sestru, tak poznám aj bábiky) hlavne tie veľké z Ruska boli úžasné v tom, že mali v sebe nejaké zariadenie, ktoré keď sme bábiku trošku nahli, ako keby zaplakala a keď sme ju dali do postieľky automaticky zavrela viečka. Na tomto príklade vnímame to, že vždy tu bola určitá snaha o napodobenie skutočného. 

Naša HIGH TECH doba priniesla množstvo až bizarných hračiek, kde si hovoríme, čím viac funkcií hračka obsahuje, tým je to lepšie. Darček bude viac "IN" a hlavne darca bude v očiach iných akýmsi hračkovým "SUPERMANOM". Práve preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo chceme hračkou vyjadriť. Lebo nové porekadlo znie: "aké hračky kupuješ, taký aj si". Ak chceme byť ekologickí kupujme hračky z prírodných materiálov, ak sa nám páči technika, kupujme technické hračky, ak sa nám páči plast, tak vzniká problém, že akú hračku, lebo je ich veľmi veľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Návod, ako zničiť ľudskú civilizáciu

Fakty a pravda sú vždy prvými obeťami populistov. Bez nich pritom nemôže existovať svet pre ľudí.

KOMENTÁRE

Toto už je vojna civilizácií

Prvé Trumpove dni v úrade favorizujú skeptické predpovede.

KOMENTÁRE

Profesor plukovník v zálohe

Záľuba v hodnostiach je prítomná aj v akademickej obci. Príkladom je plukovník Jahnátek.


Už ste čítali?