Letný seriál na pokračovanie - 10/12 Miesta v mestách I.

Autor: Marek Duda | 11.9.2012 o 13:12 | (upravené 11.9.2012 o 14:09) Karma článku: 2,77 | Prečítané:  254x

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Batizovce, Čadca, Donovaly, Kežmarok, Levoča, Litmanová, Margecany, Martin, Podolínec, Ružomberok, Spišská Belá, Spišská Nová Ves, Spišská Teplica, Stará Ľubovňa, Šuňava, Tatranská Polianka, Terchová. Tieto mestá spájajú dve veci a to, že logicky sú to Slovenské mestá a taktiež aj to, že sme sa v nich na dlhšie, alebo len tak nakrátko zastavili, niekedy cielene, niekedy iba tak intuitívne (skrátka boli po ceste) počas tohto leta. Tento článok bude o tom, v čom sú výnimočné, alebo v čom sú podobné iným mestám. V niektorých sme strávili deň, v niektorých noc. Niektoré majú križovatky na zamyslenie, niekde žalostne chýbajú semafory, niekde sú aj tam, kde nemusia. Skrátka naša krajina je krásna, keď ju objavujeme vždy znova a znova.

Banská Bystrica - je to veľmi pekné mesto, ktoré je výnimočné tým, že zo smeru od Popradu sa tu dostanete veľmi ľahko, ale pri ceste späť, ak nechcete ísť cez Brezno, skrátka na Donovaly, tak musíte sa fakt veľmi dobre sústrediť, alebo ak Vám to nejde tak chtiac-nechtiac zapnúť si navigačné, lebo sa budete krútiť, ako pes okolo svojho chvosta. Väčšinou človek ide nazad v noci, a keďže musíte mať v meste stretávacie svetlá, tak tie miniznačky o tom kam odbočiť skrátka človek veľmi ľahko prehliadne.

Banská Štiavnica - v tomto meste ma veľmi upútali zaujímavé retardéry, na ktorých sa dalo prechádzať aj v plnej rýchlosti, ale nakoľko sú skoro všetky cesty do centra vydlaždené mačacími hlavami, tak človek sa snaží ísť normálne. Na začiatku výletu človek pri tých rôznych stúpaniach a klesaniach ide najskôr tak opatrnejšie a potom keď už ide po tej istej ceste x-tý krát, tak si dovolí aj pridať. Je tam výborná zmrzlina, ktorá sa vo väčšine podnikov varí klasickým starým spôsobom. Bolo mi to trošku divné, keď som počul, že sa zmrzlina varí, ale nejako som sa potom už nad tým nezamýšľal.

Batizovce - je to dedinka pri Svite, kde býva bratranec môjho kamaráta, tak občas túto viesku objavujeme. Naposledy sme sa tam zastavili po bratranca a akurát sme vychytali celkom fajny guláš. Dosť často tam stopuje polícia, lebo organizácia dopravy je tam veľmi záhadne vymyslená a keď tam ide človek prvýkrát, tak si nestihne všimnúť všetky zákazové, príkazové a obmedzovacie značky, pri vjazde do dediny a to je super príležitosť pre príslušníkov zákona.

Čadca - je to veľmi zaujímavé mesto, ktoré Vás upúta ešte predtým ako sa do neho dostanete. Ten nadjazd je skrátka úchvatný ani po rokoch nie je dokončený. Ale dýcha modernosťou. Čo je fajn. Centrum mesta pripomína staré časy. Je tam prvý slovenský parlament, čo sme si vypočuli od kámoša, ktorý tam býva. Je to krásne miesto na objavovanie, lebo je ako kniha, ktorú otvoríte a listujete pri prechádzkach z jedného námestia do bočných uličiek a bulvárov na kysucký spôsob.

Donovaly - v tomto kúte sme sa ocitli z dôvodu, že náš divadelník tam počas leta pracoval v Dobšinského svete Habakuky. Je to tam pekné. Akurát trošku drahé na môj vkus. Vstupné je vyššie ako keď človek ide do jaskyne a nie je pre mňa ospravedlnenie, že tento špecifický podnik funguje iba štyri mesiace v roku. Myslím si, že dokázal by fungovať aj viac, len na to treba trošku odvahy a prispôsobiť koncepciu fungovania pre celoročné využitie. Keďže nie som ani tvorcom ani manažérom tohto projektu, tak toto je iba môj skromný názor.

Pokračovanie nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?