Ako rozoznáte skutočne ekologickú hračku

Autor: Marek Duda | 27.5.2014 o 19:55 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  777x

Pred pár dňami sme natrafili na hračky, ktoré síce boli označené ako ekohračky, ale v skutočnosti boli vyrobené s umelých materiálov. Je to dosť smutné keď niekto predáva umelú hračku ako ekohračku, zvlášť keď vieme, že ekohračky sú o niečo drahšie ako hračky umelé. Bohužiaľ aj na Slovensku a v Čechách sa môžete stretnúť s obchodníkmi, ktorí  buď nevedomky alebo vedome klamú zákazníka. Je to taký čudný zvyk, že aj mnohé európske firmy, ktoré sa označujú ako výrobcovia ekohračiek, kombinujú prírodné a umelé materiály a zákazník nemá možnosť rozoznať tento materiál. Obchodníkov a ich konanie asi nemôžme ovplyvniť, ale môžme Vás naučiť ako rozoznať poriadnú ekohračku od plastovej hračky.  

U drevených a kartónových hračiek, je to jednoduchšie rozpoznať. Horšie je to u hračiek textilných plyšáky-bábiky, maňušky atď. Takže, čo si treba všímať:

Dobrý obchodník musí v prvom rade uvádzať materiálové zloženie pri každej hračke. Ak to pri hračke neuvádza je to prvá podozrivá vec. Materiály, ktoré sú ekologické a dajú sa použiť na výrobu textilnej hračky sú tieto: ľan, bavlna, juta, ovčia vlna, hodváb:jediný ekologický výplňový materiál je ovčie rúno (niekto plní hračky aj čerešňovými kôstkami, pohánkou, ľanovým semienkom, ale to sú už skôr terapeutické hračky) V žiadnom prípade ekohračka nesmie obsahovať materiály ako acryl, elastan, polyester polyamid, prípadne výplň vatelín, antialergické duté vlákno polyesterové rúno a pod.

Antialergické duté vlákno má síce veľmi krásny názov ale alergiu vám nevylieči. Jediná jeho antilaergická zásluha je v tom, že sa dá dobre prať a teda sa v ňom neusádza prach, roztoče atď. Údajne spomaľuje množenie roztočov. Inak je to obyčané umelé vlákno - patrí medzi polyméry podobne ako PVC. Polyméry sa prevažne vyrábajú z ropy  a uhlia a ich výroba je chemická záležitosť, žiadne česanie ľanu v malebnej dedinke.

Keby namiesto chemických tovární ľudia stavali radšej fabriky na spracovanie ľanu určite by tu bolo menej alergikov. Keď sa niekto ohradí, že polyester sa dá recyklovať, to je síce pekné, ale ja som ešte nikdy nevidela nikoho, kto by pri vyhadzovaní hračky rozstrihal a rozobral hračku podľa jednotlivých materiálov. Jednoducho ju celú hodí do kontajnera a je vybavené.

Keď kupujete ekohračku, či už ako zákazník alebo veľkoodberaťeľ pre svoj obchod verím, že to robíte s tým, že chcete podporovať výrobu produktov, ktoré neničia našu Zem. My veľmi radi a zadarmo poradíme nielen zákazníkom ale aj našej konkurencii, ako sa zorientovať v spleti umelých a prírodných materiálov. Teda ako to rozoznať?

Pravé ovčie rúno sa od umelých výplňových materiálov líši v prvom rade farbou. Je takej smotanovej farby (niekedy môžte natrafiť aj na tmavé rúno). Rúno vonia trochu po ovečkách. Umelé výplňové materiály nevoňajú  a sú úplne biele. Keď vlákna ovčieho rúna zapálite, páchne po rohovine. Zapálenu umelinu by ste rozoznali. Keď chcete preskúšať povrchové materiály vytiahnite vlákno z látky. Skúste ho zapáliť. Umelina sa bude taviť. Ľan a bavlna sa netaví premieňa sa na popol a páchne po spálenom papieri.

Nemusíte teraz deťom ničiť hračky. Stačí keď vytiahnete pár vlákien výplňového materiálu a vytiahnete nitku z povrchovej látky. Môžete si overiť čo kupujete a naši predajcovia ekohračiek si môžu takto overiť, či majú naozaj ekologického dodávateľa hračiek.

A na záver: Handmade neznaména automaticky že je hračka ekologická, pozrite si materiálové zloženie.A ak sa spýtate na materiálové zloženie každý obchodník, ktorý sa vyzná vám musí povedať názvy materiálov (ľan, bavlna, vlna) nie komerčný názov textílie ako napr. plyš, zamat, šatovka. To sú len výrobné názvy, ktoré nič nehovoria o tom, či je to prírodný alebo umelý materiál.

Čim viac bude vzdelaných zákazníkov, tým bude po svete behať menej podvod- níkov a hračky budú naozaj ekologické nielen akože.

 

S láskavým dovolením sestry Majky pre všetkých ekomaniakov :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?