Exodus SK

Autor: Marek Duda | 12.7.2014 o 16:28 | (upravené 12.7.2014 o 16:34) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  402x

"Som jeden z posledných dinosaurov." Na tento výrok som prišiel toť nedávno, lebo neustále sa konfrontujem s realitou, že moja generácia už emigrovala na západ od východu. V súčasnej dobe si to ešte viac uvedomujem, aká je vysoká nezamestnanosť na východnom slovensku medzi mladými ľuďmi. Minule som v práci ani neviem prečo zahlásil "my sme práve teraz tá generácia, ktorá bude najbližších dvadsať rokov udávať smer". Práve som sa zamyslel nad tým, či to bude "správny smer". Nehovorím o politike, aj keď je to asi tá prvá asociácia, ktorá nám napadne, keď sa povie slovo "smer" a k tomu ešte aj "sociálna demokracia". Veľmi rád robím v článkoch body, odseky, zvýrazňovanie oddeľovaním viet samotných, alebo niekoľkých viet dokopy. Keďže som sa nevybral ani tento ročník na Pohodu, tak si robím pohodu doma a nie je mi ani zima, ani nie som nevyspatý, ani po opici, ani po hudobno-kultúrnej extáze ani po iných návykových a diskotékových povzbudzujúcich látkach, alebo veciach spôsobujúcich euforické, ukľudňujúce, a všakovaké iné stavy. Idem si dať poctivé domáce halušky a pokračujeme ďalej.

Najlepší peoplemeter na exodus mojich rovesníkov je súčasný stav v piatok večer v krčme. Aj keď bývam v meste kde je cca 65 000 obyvateľov, myslím si určite, že minimálne 80 % mojich rovesníkov emigrovalo, či už krátkodobo, alebo dlhodobo na západ. Občas sa niekto objaví, vráti, ale to je iba malé percento.

Už je skoro polovica leta a nikde nikoho, pri 12 stoloch sedí dokopy 10 ľudí. Pozeráme sa buď okolo seba, jedni na druhých a všetci na MS vo futbale, čo mi nič nehovorí. Akurát sedím s kamarátkou a rozoberáme stav z roku 2000, relatívne všetci sú v krčme, nie je pomaly kde sadnúť. Každá krčma je inak štylizovaná, všade chodí iná "fajta" mladých. Všetci sa máme fajn aj keď nám znížili sociálku z 3500 na 1750 korún Slovenských. Tí starší poberajú pôvodnych 3500 SK. Pivo stojí 12 korún, cigarety okolo 20 (podľa toho kde človek kupuje). Situácia s migráciou v norme. Iba túlavé topánky idú do sveta. 

Rok 2002 sociálka je už biedna na to, ako išli ceny za dva roky dohora. Už sa hovorí aj o tom, že sa oplatí ísť do práce. Fungujeme na čínskych veciach od oblečenia, hodiniek až po svetielka na stromček. Prví navrátilci zo zahraničia si kupujú nové škodovky Felície. Stav v krčme stabilizovaný. 

Rok 2004 dokážeme si ešte viac dovoliť míňať keďže vo výrobe sa dá celkom aj zarobiť. Ekonomická situácia ešte prežíva obdobie rastu. Vyrába sa stále viac, viac sa zarába, viac sa míňa, a takto dookola. Stav v krčme trošku pokuľháva, ale piatky sú stále narvaté. 

Rok 2006 situácia je ešte stále pod kontrolou. Turné s divadlom hovorí za seba. Dokážeme zarobiť na cestu a niečo do vačku. Stav v krčme ešte nenasvedčuje situácii, že by to bolo kritické. V lete sú ešte otvorené aj terasy aj vonkajší bar. V zime tradične plno. Zase mi zopár kámošov odišlo do Anglicka.

Rok 2008 - hospodárska situácia dosiahla vrchol a stmhláv padá dole. Zaznamenávame prvé problémy. Strácajú sa pracovné príležitosti. Zvyšuje sa počet nezodpovedných podnikateľov. Štát zareaguje podporou projektov na vytvorenie nových pracovných miest bez nejakej rozumnej koncepcie.

 Rok 2010 - hospodárska situácia na figu. Získavame najvyšší grant z úradu vlády SR na divadelné turné s podtitulom "proti diskriminácii a xenofóbii" za celé osemročné fungovanie divadla východná európa. Vnímame na turné, že návštevnosť musíme podporiť vyššou investíciou do propagácie a jej rôznych foriem. Ľudí doma ubúda a zákonite v Anglicku pribúda.

Rok 2012 - zažívam ako umelecký vedúci FADE OUT (syndróm vyhorenia), ruším zmluvu z mestom Poprad na lukratívne priestory pre divadlo. Doteraz to ľutujem. Vtedy som to tak cítil, že je to najdôležitejšie čo musím a chcem urobiť. Dnes sa na to pozerám ináč.

Rok 2014 - začínam sa aktívne zúčastňovať na verejnom živote na Slovensku v oblasti neziskovej sféry, vzdelávania mladých ľudí a kultúrneho života. Absolvujem niekoľko seminárov, konferencií, medzinárodných workshopov, viac ako rok pôsobím ako školiteľ pre projektový manažment, začína sa mi dariť a paradoxne v krčme pri 12 stoloch sedí desať ľudí a pozeráme sa na seba a na plátne ide MS vo futbale. Skoro všetci moji kamaráti sú mimo Slovenska. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?