Bipolárna porucha po 10-tich rokoch

Autor: Marek Duda | 23.9.2014 o 21:22 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  554x

Zhruba pred dvomi rokmi som prvýkrát napísal verejne o svojej chorobe, ktorá ma sprevádza už desať rokov. Ak by som mal dnes o nej povedať, čo mi dala a čo naopak mi zobrala, tak by som asi nenapísal nič. Táto choroba ma naučila však oveľa väčším veciam, ktoré som pochopil až po dlhšej dobe. Desať rokov mi trvalo, kým som sa ako tak dal dokopy a to nie som ešte na konci svojho putovania s touto chorobou. Som šťastný, že som mal vždy okolo seba ľudí, ktorí nielen akceptovali moju chorobu, ale aj dokázali stáť pri mne vo chvíľach, kedy som sa cítil totálne vyhorený. Kedy som nevládal vstať z postele, Kedy som si myslel, že život je pre mňa zbytočný luxus.

Život je úžasný práve vtedy, keď si myslíme, že nám najviac ubližuje. Lebo práve vtedy si uvedomujeme, ako nám bolo kedysi dobre. Vždy nám dáva druhú, tretiu, štvrtú aj neposlednú šancu začať odznovu. Ďakujem životu, že sa o mňa takto krásne postaral. Nemôžem tvrdiť, že sa vozím na luxusnom aute. Nezaložil som si doteraz rodinu. Nežijem život ako bežný človek s bežnými starosťami. Mojimi starosťami sú moja choroba, ktorá vždy príde tak nečakane, až som z toho niekedy vyvalený a neviem, čo si mám o tom myslieť.

Snažím sa robiť prvé nesmelé kroky do neznáma, učím sa byť pokorný, ale neľutujem sa. Snažím sa meniť svoj svet okolo, aj keď sa mi to nie vždy darí. Snažím sa prekonávať svoje obmedzenia a všetky svoje "strašidlá", ktoré som vyfasoval od mojej diagnózy. Snažím sa byť tolerantný voči svojim blízkym. Snažím sa radšej nevolať vo chvíľach, kedy sa cítim nahnevaný, lebo viem, že by som tým určite niekomu na tej druhej strane ublížil.

Pomaly si dávam svoje puzzle života dokopy a vnímam veci, ktoré sú v mojom živote pozitívne a tie, ktoré mi uberajú energiu, ktorá je pre moju pohodu tak potrebná. Niekedy mávam strach z nových vecí a nových výziev ako sa to dnes tak super hovorí. Toto je moja výzva na ďalších desať rokov.

Pokračovanie nabudúce

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?