Bio, eko, handmade alebo recyklované?

Autor: Marek Duda | 12.3.2016 o 12:16 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  195x

Minule som sa tak zamyslel nad tým, či všetky názvy z nadpisu nepovažujeme za to isté. Prišiel som na to, že sa vlastne nikto nad tým nezamýšľa a automaticky vníma tieto vlastnosti vecí ako jedno a to isté. Skúsme si to rozobrať.

Bio produkty sú všetky výrobky potravinárskeho a kozmetického priemyslu, ktoré dodržiavajú určité štandardy, kde sa v čo najvačšej miere uplatňujú prírodné hnojivá, toxicky nezaťažená poda, pestovanie bez použitia pesticídov, chemických postrekov, umelých hnojív na podporu rastu a vyššieho čistého výnosu plodov z rastlín. V živočíšnej výrobe ide o to, aby sme dosiahli prirodzené produkty zabezpečením vhodného výbehu pre zvieratá, ustajnenia, dostatkom tradičných krmív a starostlivosťou o nich. Kozmetický priemysel v tejto kategórii využíva prírodné materiály taktiež s prihliadnutím na štandard v oblasti ich toxicity. Najjednoduchšie to spoznáme tak, že si prečítame nielen obsah a zloženie, ale si aj vyhľadáme význam jednotlivých zložiek, aby sme im porozumeli a hlavne sa presvedčili, či je ten-ktorý produkt naozaj Bio. Pri potravinárskych produktoch je to jednoduché, žiadne Biopotraviny nevynikajú mimoriadnou veľkosťou, dokonalosťou tvaru a farieb, lebo to nie je prirodzené. Jednoduchý príklad za všetko: Už v rozprávke o Snehulienke bolo to krásne jabĺčko nasiaknuté jedom. Každá jabloň rodí na všetky svetové strany a nemožeme mať všetky jablká týmto prirodzeným sposobom rovnako krásne, rovnako veľké a ako hovorí moj sused: "Červík nikdy neochutná jedovaté jablká, to radšej nebude jesť".

Eko produkty sú všetky produkty, ktoré sú z prírodných zdrojov a v prírode sú ľahko rozložiteľné (doslova zhnijú za krátky čas). Taktiež neškodia nám ľuďom. Až do príchodu 20-tého storočia, ktoré bolo nazvané aj storočím plastu, sa všetko vyrábalo z prírodných materiálov, lebo nebola iná alternatíva. Ak niečo "doslúžilo", tak sme to mohli bez problémov spáliť v kachlovej peci a nevznikal nám "Problém s odpadmi". Skládky odpadov sú vždy v bezpečnej vzdialenosti od ľudských obydlí, pretože okrem toho, že sa tam množia potkany a ďalšie malé zvieratká, ktorým vyhovuje tento "supermarket", lebo ich imunita a odolnosť je už rokmi vyvinutá. Ak by sme si tam chceli postaviť dom, tak by sme ho asi nedostavali, lebo je tam taký aromatický vzduch, že človek tam nevydrží viac ako 10 minút -.hlavne v lete, kedy to tam najviac "kvasí". Najhoršie na tom je fakt, že tieto "supermarkety" sa z roka na rok zvačšujú. Práve preto, je pre záchranu ľudstva v dnešnej dobe viac ako doležité vrátiť sa k prírodným materiálom a produktom z nich. Lebo podľa slovenskej skúsenosti recyklačné linky fungovali, iba dovtedy, kým boli dotované, akonáhle to prestalo, viaceré ukončili svoju činnosť. Ak by sme mali štatistiku, ktorá by dokázala vyhodnotiť pomer medzi vyrobenými plastmi a recyklovanými, boli by sme veľmi prekvapení, pretože by sme zistili, že ani jedna stotina percenta vyrobených plastov sa nevráti spať do obehu. A preto by sme sa mali zamerať na Eko produkty, ktoré nepotrebujeme recyklovať cez dotácie.

Hand made sú jednoducho povedané ručne vyrobené veci. Ak nie sú priamo z prírodných materiálov (drevo, hlina, šúpolie, kartón, papier, kovy, a.i.) tak sú buď z umelín a toto Vám nikto nepovie, že ste si kúpili napr. látkovú hračku, kde je vo vnútri duté vlákno a látka je zmesou umelých vlákien a bavlny. Niekedy sa pri výrobe používajú aj prchavé látky (hlavne pri farbení) ako je aceton, riedidlá a rozne rozpúšťadlá. Novodobý dizajn spája častokrát umelé komponenty s prírodnými. Niekedy sa necháme zlákať na vec, ktorá vyzerá veľmi pekne, avšak nakoniec zistíme, že to nie je originál, ale iba plastová napodobenina. Takto sa mi to stalo, keď som bol u kamarátky na návšteve a obdivoval som jej vintage hodiny a nakoniec som zistil, že sú z vačšej časti umelé. Pri tejto skupine si najčastejšie zamieňame naše dojmy a pojmy.

Recyklované sú veci, ktoré sa nedajú v prírode rozložiť a práve preto sme si vymysleli, že ich budeme zbierať, triediť, čistiť a používať ako doplnkovú surovinu k tej povodnej, z ktorej sme si daný výrobok vytvorili. Častokrát sa nám objavujú polemiky o tom, či prírodný rozklad ekologických produktov, alebo recyklácia plastov je z pohľadu tvorby CO2, metánu a ďalších skleníkových plynov viac šetrné k prírode. Odpoveď je jednoduchá. Recyklovať nebudeme nikdy v takom rozsahu, aby sme eliminovali odpady na skládkach. Lebo sme jednoducho na to leniví.

Budúcnosť vidím v tom, že sa začneme orientovať na prírodné materiály, ktoré netreba recyklovať a nebudú sa nám rozrastať skládky ani environmentálne záťaže v prírode.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fakturant Fico, vojna inštitúcií a klaun Danko (Schutzov týždeň)

Danko rečou v Štátnej dume upozornil na čoraz zrejmejší fakt, že je komplexne mimo reality.

KOMENTÁRE

Pán premiér, pozrite sa aj na východ

V oblasti zamestnanosti sú západné a východné Slovensko rozdielne svety.

SVET

Diktátora drží pri moci boj s teroristami. V Egypte s nimi prehráva

Džihádisti chcú rozvrátiť celý Egypt.


Už ste čítali?