Diktát doby

Autor: Marek Duda | 21.3.2016 o 17:24 | Karma článku: 4,31 | Prečítané:  172x

Niekedy sme si kupovali veci podľa toho, kedy sme ich reálne potrebovali. Pracovné soboty boli vnímané inak ako dnes, lebo sme potrebovali splniť plán výroby, aby sa v čo najvyššej miere uspokojili reálne potreby trhu.

Nie všetko sme mali hneď ako sme to potrebovali, existovali poradovníky na nábytok, práčky, sedačky, skrátka na všetko, čoho bolo nedostatok. Ľudia sa naučili čakať na všetko, čo nepatrilo medzi každodenné potreby. Potom tento tovar vnímali inak ako dnes. Vyrábalo sa kvalitnejšie a kontrola kvality bola považovaná za veľmi doležitú súčasť každého výrobného podniku.

Ľudia mali síce nastavené technicko-výrobné normy, avšak každý pracovník mal v rámci normy aj určený nevyhnutný čas na vizuálne skontrolovanie kvality materiálu, ako aj celej svojej pracovnej operácie. Takýmto sposobom sa eliminovali straty z nedbalosti a vnímanie práce pracovníkom bolo úplne iné ako to vnímame dnes.

Ak bol niekto označený ako "úderník", vnímalo sa to ako vzor pre ostatných pracovníkov. Ľudia, ktorí podávali lepšie výkony boli finančne ako aj inak odmeňovaní (rozumej poukážky, benefity a iné) a celkovo sociálna politika vtedajších národných podnikov bola na vysokej úrovni. Dnes to poznáme iba z rozprávania našich rodičov a starých rodičov, ktorí naozaj zažili dobu, kedy obyčajný pracujúci človek sa cítil byť váženým občanom. 

Samozrejme aj táto doba mala svoje negatíva ako bola cenzúra, represálie voči vlastným občanom z dovodu vierovyznania, rodinných príslušníkov v emigrácii, politických názorov alebo iných dovodov. Miliony ľudí nevinne trpeli v gulagoch a pracovných táboroch a to najhoršie čo bolo tak to boli rozsudky nad nevinnými ľuďmi vo vykonštruovaných procesoch. Práve preto sa komunizmus v našej spoločnosti odsudzuje a svojimi zásahmi do ľudských práv negatívne zapísal takisto ako aj fašizmus. 

Dnes sa píše rok 2016, žijeme v demokracii, ktorá nedovolí potierať ľudské práva a základné slobody. Právo platí pre všetkých ľudí bez rozdielu. Avšak keď sa zamyslíme nad tým, že v čom sa odlišuje súčasný sposob života od toho predtým usúdime, že dnes nám diktuje trh, čo si kedy máme kúpiť. Všetci sa tešíme na zľavy a počúvame analytikov, kedy je najvhodnejšie nakupovať oblečenie, nábytok a všeličo možné. Prestali sme kupovať vtedy, keď to potrebujeme a hlavne to, čo potrebujeme.

Dennodenne vyberáme zo schránok ponuku toho, ktorého hypermarketu, ako prvé čo si doma prečítame, keď prídeme z práce je práve to, čo nám hovorí trh. Ktorý z nich by sme mali za akou akciovou ponukou určite navštíviť a ešte aj odkedy-dokedy je daná akcia aktuálna. Nedajbože je tam uvedené, že "len do vypredania zásob", to v nás vytvára taký pocit skľúčenosti, že aj keby sme to dnes nepotrebovali, určite sa nám to zajtra-napozajtre zíde. Takto si kupujeme presne to, čo nám povie reklama a nie vždy to, čo nevyhnutne potrebujeme pre svoj život a spokojnosť. Takýmto sposobom sa prehodnocujú výdavky nás všetkých. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?