Bipolárna porucha po dvanástich rokoch

Autor: Marek Duda | 9.3.2017 o 15:48 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  238x

Mám rád časozberné dokumentárne filmy. To poznáte podľa toho, že dokumentárny film sa tvorí počas viacerých rokov, kde sledujeme vývoj nejakého životného príbehu hlavného protagonistu. Predstavte si, že tým hlavným protagonistom..

ste Vy. Pred zhruba týždňom som siahol po ručne prepísanom preklade odbornej knihe Bipolárna porucha Sprievodcu pre pacienta a rodinu od autora Francis Mark Mondimore venovanej mojej chorobe, ktorá má taký nečakaný priebeh, že si na začiatku pripadáte ako mimozemšťan. Všetky zaužívané ľudské stereotypy, vzorce správania, vyhliadky na partnerský život - tie koľajnice ktoré nás udržiavajú v pohode sa v jednom okamihu stratia.

Na začiatku sa pýtate: Prečo práve ja? Na jednej strane Vám vysvetlia, že ste výnimočným, máte nadpriemerné IQ, vnímate svet inak ako ostatní. A to je na tom to divné, že "vnímate svet inak". Potom si pozriete na YOUTUBE videa všetkých slávnych ľudí, ktorí mali túto chorobu. A najčastejšia životná perspektíva je ak budete mať šťastie tak Váš krásny život neskončí skor, ako u ostatných. Ťažko sa vyrovnať s tým, že je to realita. Odkazujú na to aj skoro všetky príbalové letáčiky od liekov, ktoré Vám pomáhajú. 

Plánujem napísať niekoľko článkov o tejto chorobe, kde budem využívať preklad vyššie spomínanej knihy a budem to porovnávať so svojími 12-ročnými skúsenosťami. Možno práve preto sa mi včera ťažko zaspávalo, lebo som zistil, že keď som si s odstupom času čítal ručne prepísané riadky (za toto chcem veľmi poďakovať svojej najlepšej sestre Majke), že všetko čo tam bolo napísané bola naozaj pravda. 

Tento príspevok zverejňujem práve v deň svojich 35 narodenín a verím, že ešte oslávim veľakrát, lebo sa mi na svete páči a som tu rád. Mám tu skvelých ľudí, ktorých mám rád, skvelú psychiatričku a prácu, ktorá ma baví. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?