Bipolárna porucha po dvanástich rokoch

Autor: Marek Duda | 9.3.2017 o 15:48 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  233x

Mám rád časozberné dokumentárne filmy. To poznáte podľa toho, že dokumentárny film sa tvorí počas viacerých rokov, kde sledujeme vývoj nejakého životného príbehu hlavného protagonistu. Predstavte si, že tým hlavným protagonistom..

ste Vy. Pred zhruba týždňom som siahol po ručne prepísanom preklade odbornej knihe Bipolárna porucha Sprievodcu pre pacienta a rodinu od autora Francis Mark Mondimore venovanej mojej chorobe, ktorá má taký nečakaný priebeh, že si na začiatku pripadáte ako mimozemšťan. Všetky zaužívané ľudské stereotypy, vzorce správania, vyhliadky na partnerský život - tie koľajnice ktoré nás udržiavajú v pohode sa v jednom okamihu stratia.

Na začiatku sa pýtate: Prečo práve ja? Na jednej strane Vám vysvetlia, že ste výnimočným, máte nadpriemerné IQ, vnímate svet inak ako ostatní. A to je na tom to divné, že "vnímate svet inak". Potom si pozriete na YOUTUBE videa všetkých slávnych ľudí, ktorí mali túto chorobu. A najčastejšia životná perspektíva je ak budete mať šťastie tak Váš krásny život neskončí skor, ako u ostatných. Ťažko sa vyrovnať s tým, že je to realita. Odkazujú na to aj skoro všetky príbalové letáčiky od liekov, ktoré Vám pomáhajú. 

Plánujem napísať niekoľko článkov o tejto chorobe, kde budem využívať preklad vyššie spomínanej knihy a budem to porovnávať so svojími 12-ročnými skúsenosťami. Možno práve preto sa mi včera ťažko zaspávalo, lebo som zistil, že keď som si s odstupom času čítal ručne prepísané riadky (za toto chcem veľmi poďakovať svojej najlepšej sestre Majke), že všetko čo tam bolo napísané bola naozaj pravda. 

Tento príspevok zverejňujem práve v deň svojich 35 narodenín a verím, že ešte oslávim veľakrát, lebo sa mi na svete páči a som tu rád. Mám tu skvelých ľudí, ktorých mám rád, skvelú psychiatričku a prácu, ktorá ma baví. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?