Bipolárna porucha - moje najväčšie strašidlo

Autor: Marek Duda | 11.3.2017 o 12:42 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  248x

Keď som pred dvanástimi rokmi zistil, že mám sa zmieriť s tým, že budem musieť do konca života jesť tabletky. Odvtedy jem tabletky. Paradoxne som prestal jesť všetky ostatné - tie z kategórie na nachladnutie, na hrdlo, na ...

bolesti hlavy. Skrátka všetky voľnopredajné lieky (občas aj v akcii). 

Symptómy, syndrómy a diagnóza

Približne 2% populácie trpí niektorou z foriem bipolárnej poruchy. Churchill, Haendl, E.A.Poe, van Gogh a ďalšie osobnosti, ktoré aj napriek tomuto ochoreniu zanechali po sebe významnú stopu v dejinách. Je zaujímavé, že depresie a manické stavy boli už popísané pred 2000 rokmi gréckymi a perzskými lekármi a mnohí z nich tušili, že tieto dva stavy sú nejakým sposobom prepojené. Až začiatkom 20. storočia nemecký psychiater Emil Kraepelin prezentoval myšlienku, že tieto dva stavy sú súčasťou jednej choroby, ktorú nazval manio-depresia. Neskor sa zaviedol názov bipolárna porucha. Táto choroba má mnoho podob a rozličné symptómy od ľahších po ťažšie. Je však doležité vedieť, že nie všetky symptómy sa rozvinú u každého pacienta. Moderná liečba zabraňuje zhoršovaniu symptómov a mnohé z ťažších foriem symptómov sú už dnes len zriedkavo sa vyskytujúce. 

Moje symptómy: u mňa to začalo tým, že som si vytvoril svoje vlastné "osobné" strašidlo, ktorému som v hlave vymýšľal stále viac dovodov na to, aby som sa ho viac a viac bál. Došlo to až k tomu, že som sa bál tak, že to prerástlo do fyzických pocitov ozajstnej depresie (žalúdok sa Vám chveje, máte hrču v krku, s ťažkosťami zaspávate a zobúdzate sa ráno pred štvrtou, počujete hlasy) lebo neustále viete, že strašidlo rastie geometrickou rýchlosťou a je čoraz viac strašidelnejšie. Život pre Vás úplne stratí zmysel, hodnotu, prestanete myslieť o svojej budúcnosti. Jediný účinný útek od strašidla je v lese. Je zaujímavé, že v lese nemá strašidlo žiadnu moc. Tam človek nájde aspoň na tú chvíľku pokoj a uvoľnenie svojho vnútorného napätia, ktoré zrazu neexistuje. Prídete domov a tam Vás už očakáva Vaše škaredé strašidlo. Leto prestane byť pre Vás krásne. Veď kto by chcel mať na prázdninách v lete strašidlo.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?