Bipolárna porucha - manický syndróm alebo všetko je možné

Autor: Marek Duda | 13.3.2017 o 13:51 | (upravené 13.3.2017 o 14:15) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  235x

Človek keď sa jedného dňa rozhodne rozprávať otvorene o svojej diagnóze, ktorá je sama osebe kontroverzná, lebo pri nej sa nestávajú bežne veci a človek zažije situácie, ktoré by za normálnych okolností nezažil. Jedna spomienka

bola na to, ako som raz (podotýkam iba raz) chcel spríjemniť divákom v divadelnej sále prestávku v predstavení a dostal som šialený nápad. Čo by sa stalo, keby som sa len tak postavil na balkóne divadla a zaspieval im známu to skladbu "Čerešne". Tak som to tam dal z prvej, ako sa hovorí. Odozva v hľadisku výborná (za desať rokov v divadle som v živote nezožal takýto potlesk ako vtedy). Dokonca po predstavení, keď sme išli na afterparty s hercami, tak som bol ešte minimálne hodinku rozoberaný, ako to oživilo tradičný priebeh divadelného predstavenia. 

Keď ste v manickej fáze, stáva sa Vám hocičo. Dáte si urobiť rúžového kohúta na hlave, dáte si len tak nový piercing, zapojíte sa do osláv stužkových vďaka novým kámoškám, ktoré sa akurát stužkujú a zrovna prezliekareň majú na chodbe, kde Vy máte svoju kanceláriu. Napadne Vás nie že jeden ale minimálne 20-30 nových projektovl (teoreticky životaschopných). Toto a ešte veľa "zábavy" si urobíte len tak, lebo Vás to v tej chvíli napadne.

Čo na to hovorí múdra knižka?

Manický syndróm: Manický stav, resp. mánia nastupuje pomaly, postupne a hlavne nenápadne. Zvyčajne trvá týždne, kým sa úplne rozvinie. Človek sa cíti príjemne, rastie jeho doverčivosť a eufória. Človek sa cíti čoraz lepšie a lepšie. Ako jeden manický pacient raz povedal: "Ak som chorý, tak toto je tá najkrajšia choroba akú som kedy mal."

Myslenie je rýchlejšie a jasnejšie, čo je obzvlášť zradný symptóm, lebo v tomto stave, by človek ťažko uveril, že niečo nie je v poriadku. Myšlienkový tok je tak typický pre mániu, že diagnóza može byť spochybnená ak tento symptóm chýba. So zrýchleným myslením sa zrýchľuje aj reč. Ďalším príznakom je nadmerné míňanie (zrazu Vám všetko chýba ku šťastiu a stále si potrebujete niečim urobiť "radosť") a zvýšená sexuálna aktivita, nadväzovanie nových vzťahov. Jeden pacient sa dokonca zakaždým, keď dostal mániu s niekym zasnúbil. 

Nedostatok zábran pri mánii vedie k promiskuite a netypickému bisexuálnemu, či homosexuálnemu správaniu, snáď ako prejav uvoľnenia potlačovaných pocitov (nie však u každého pacienta, ale viacerí sa stretnú s takýmito zážitkami). Časté je zneužívanie drog a alkoholu v mánii. Kombinácia silných manických symptómov a fyzického stresu z hyperaktivity vedie zákonite k delirickej mánii. Tá je sprevádzaná akýmsi zahmleným vedomím a výraznými halucináciami. Pacient je zmätený a stráca orientáciu v čase i priestore. Našťastie dnes sa takéto stavy vyskytujú už len veľmi ojedinele, ale v dobe, keď žil Emil Kraepelin a samozrejme aj roky predtým bola táto najťažšia forma mánie často videná. Dokonca mala mánia v tých časoch vysokú úmrtnosť. Pacient zomrel na postupné vyčerpanie, dehydratáciu a kardiovaskulárny kolaps. 

Až v roku 1973 sa zistilo, že účinným liekom na bipolárnu poruchu je lítium. Pomocou účinnej liečby sa darí predchádzať takým extrémnym stavom ako delirická mánia, či úmrtie. Po štyroch rokoch snahy o alternatívnu liečbu som aj ja nastúpil na liečbu lítiom a v porovnaní s ostatnými liekmi je to neporovnateľné, ako Vám potvrdia aj odborníci na túto chorobu, že "lítium je správne riešenie, ktoré Vám zlepší kvalitu života aj keď jeho hladinu v organizme treba stále sledovať, lebo ako každý liek má veľa nežiadúcich účinkov". 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?