Bipolárna porucha - nábeh manie

Autor: Marek Duda | 14.3.2017 o 10:56 | Karma článku: 2,66 | Prečítané:  280x

Táto séria článkov je určená pre ľudí, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o tejto chorobe, ktorú v poslednej dobe všetci registrujeme, ale to je tak asi všetko. Písať o tejto chorobe z pocitov a pozície pacienta je dosť ťažké, preto...

som si zvolil systém spojenia vlastných zážitkov a odborného pohľadu na túto chorobu. V tomto článku sa budem zaoberať štádiami manickej epizódy. 

Čo na to hovorí pán Kraepelin

Manická epizóda pozostáva z troch štádii.

1. štádium - zvýšená psychomotorická aktivita, zhovorčivosť, eufória, niekedy podráždenosť - hlavne keď pacientové požiadavky nie sú splnené, nadmerná doverčivosť, tok myšlienok a reči, zvýšená sexuálna aktivita, míňanie peňazí, časté fajčenie, telefonovanie, písanie listov, záujem o náboženské otázky. V tomto štádiu to ešte nie je nekontrolovateľné. 

2. štádium - aktivita rastie, ale pribúda podráždenosť, depresia, hnev, útočné správanie, beh myšlienok chaoticky stúpa. 

3. štádium - tu sa už objavuje zúfalstvo, panika, beznádej, horúčkovitá a čoraz viac bizarná aktivita, myšlienkové procesy sú nesúrodé, prichádzajú bludné myšlienky a sebaklamy, dokonca u 1/3 pacientov aj halucinácie.

Niektorí odborníci zastávajú názor, že touto 3. fázou trpí iba časť pacientov s  bipolárnou poruchou. Toto 3. štádium sa volá disforická mánia a existujú dokazy, že pacient s týmto typom mánie potrebuje odlišnú liečbu než pri klasickej bipolárnej poruche. Práve toto 3. štádium mánie priviedlo lekárov k poznaniu, ako je ľakhé pomýliť si tento stav so schizofréniou a nastaviť tak nesprávnu liečbu na nesprávnu diagnózu. 

S mániou sa spája aj pojem hypomanický syndróm čo je stav miernej eufórie a hyperaktivity, ktorý však neprerastá do plne rozvinutej mánie. Podobá sa prvému štádiu mánie - teda pacient má povznesenú náladu, veľa energie, tok myšlienok a reči a niekedy aj podráždenosť. Aj hypománia má nepríjemné následky. Človek sa púšťa do neuvážených investícii a vzťahov, pre podráždenosť má konflikty s rodinou a okolím. Hypomanický človek len zriedka vyhľadá odbornú pomoc, lebo sa takto cíti dobre. Hypománia nemá psychotické črty. Niektorí pacienti majú iba hypomániu, ktorá neprerastá do mánie a u iných sa zase strieda hypománia a mánia. 

Čo na to ja

Pokiaľ sa človek nestretne zoči-voči s človekom práve v tejto epizóde ochorenia, tak všetko okolo seba vníma, že je to "normálne", len ľudia okolo majú nenormálne vnímanie toho, čo chce človek v mánii dosiahnuť. Musím sa priznať, že som všetky tieto fázy absolvoval. Pre mňa to bolo celkom veselé obdobie, akurát pre tých ostatných je to doslova "skúška ohňom", ak sú na tieto prejavy správania nepripravení. A skoro vždy sú na to nepripravení. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?