Bipolárna porucha - depresia je hardcore

Autor: Marek Duda | 15.3.2017 o 15:37 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  378x

Najhoršie spomienky na moju chorobu sú práve z obdobia rozvinutých depresívnych stavov. V živote som nezažil nič horšie ako práve to. Človek si povie, veď všetci máme občas depresívne stavy, je to normálna súčasť každého človeka.

Takže syndróm depresie

Depresívny stav sprevádza bezútešnosť, ľútosť, pocit viny - ten je obzvlášť charakteristický pre depresiu. Človek sa cíti vinný za svoje i cudzie problémy. Ďalej je tu pocit zbytočnosti, strata záujmu o príjemné aktivity. Človek so silnou depresiou može zažívať stav, ktorý sa odborne volá dysforia. Pri tomto stave sa človek cíti napätý, podráždený, cíti sa skrátka mizerne. Predtým sme spomínali stav disforickej mánie, čo je stav napätej, nepríjemnej podráždenej nálady, ktorá sa vyskytuje spolu s hyperaktivitou pri manickej fáze.

Pri depresii sa myšlienkové procesy spomaľujú a aj bezvýznamné rozhodnutie je pre človeka veľkou dilemou. (pri tomto si spomínam na nejeden zážitok, ako som cestoval z Popradu do Svitu a aj keď som bol na autobusovej stanici minimálne desať minút skor, neveril som, že ten autobus vobec pojde). Myslenie je paralyzované, vyskytujú sa problémy so zapamätávaním si vecí. Depresívni pacienti trpia nespavosťou, alebo jej opakom hypersomniou (bežne som spával 12 až 14 hodín denne). Niekedy sa u depresívnych pacientov vyskytuje "diurnal variation of mood". Jednoducho sa to dá preložiť ako 24 hodinový cyklus zmeny nálad. Pacient s týmto typom ochorenia nemá problém večer zaspať, ale nespia dlho (ja som sa do neskorého večera rozprával so svojim strašidlom a ráno ma budilo už okolo štvrtej-piatej). Zobudí sa o pár hodín a vtedy zažíva najhlbšiu depresiu počas dňa. Keď svitá, depresia pomaly zoslabuje. V priebehu dňa depresia stále ustupuje a na sklonku dňa sa človek cíti takmer normálne. A potom keď ide spať, kolobeh sa opakuje. 

Táto "nočná" depresia je dosť nepríjemná, lebo vtedy sa aj maličkosť zdá ako neprekonateľný problém. Narušenie roznych telesných rytmov, ktoré sa vyskytujú pri depresii a mánii priviedlo vedcov k presvedčeniu, že niektorí ľudia s poruchou nálad majú poruchu chronobiológie (povod z gréckeho slova chronos - čas). Ľudia s poruchami nálad mávajú narušený rytmus pulzovania roznych hormónov, kolísania teploty, výkyvy v cykle spánku a bdenia a iných telesných rytmov. Preto je doležité aby mal človek každý deň podobný rytmus a program spánku, bdenia, práce a odpočinku.

Ďalšími príznakmi depresie sú: nechuť do jedla (u niektorých pacientov je to naopak prejedanie sa), nezáujem o sex, pocit slabosti a veľmi výrazná apatia. Takisto ako pri mánii aj pri depresii može človek zažiť stav skresleného myslenia - sebaklam, resp. prelud, či halucinácie. (hypochondrické, paranoické sebaklamy - u mňa skor permanentný pocit vyhorenia, katastrofické vízie do budúcnosti). Niektorí pacienti trpia stavom, ktorý sa nazýva depresívny stupor. Je to stav duševnej strnulosti, strata duševnej a telesnej aktivity. Vyznačuje sa letargiou a zúfalstvom (niekedy aj malý podnet Vás dokáže odstaviť doslova na celý deň).

Len veľmi málo súčasných psychiatrov malo možnosť vidieť stav už spomínanej delirickej mánie. Rovnako ojedinelý je stav opačného extrému z radu depresie (katatonie). V časoch kedy žil E. Kraepelin neexistovali tak dobré lieky na bipolárnu poruchu a preto boli častejšie videné práve tieto extrémne stavy. Katatónia je stav, kedy človek len leží a nejaví záujem o nič. Nejaví známky žiadnej emócie, nehovorí len uprene pre seba a má prázdny pohľad. Jediné, čo v tomto stave zaberá sú elektrošoky (chválabohu som nič také nemusel podstúpiť). Hoci veľa ľudí túto metódu liečby odsudzuje je to jediná možnosť ako pomocť ľuďom v stave katatónie prekonať nesmierne utrpenie, ktoré práve prežívajú. 

Nič Vám nemože v tomto stave pomocť, iba les je miestom, kde som sa cítil dobre. Nedokázal som sa s nikým porozprávať, lebo som nevedel zrazu nič povedať. Bál som sa akejkoľvek návštevy. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?