Bipolárna porucha - ideme do hĺbky

Autor: Marek Duda | 22.3.2017 o 15:03 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  364x

Dnes si predstavíme ako vyzerajú v praxi zmiešané stavy, a dva typy bipolárnej poruchy. Samozrejme to prepojím s osobnou reálnou skúsenosťou na príkladoch, ktoré som osobne zažil. 

Múdra knižka píše a ja v zátvorkách dopĺňam svoje skúsenosti:

Zmiešané stavy sú ďalším typom abnormálnej nálady, u ktorých sa kombinujú prvky mánie a depresie. Je tu teda zrýchlené myslenie, hyperaktivita, ale chýba tu euforická nálada, namiesto nej je tu depresia, zúfalstvo, úzkosť (Keď som zažíval tieto stavy vytvoril som si nový pojem "fázy zúfalstva", vtedy je dobré obrátiť vlastné myšlienky z pocitu "nedarí sa mi to, či ono", na "toto som dokázal zvládnuť", tento stav trvá častokrát niekoľko mesiacov, kým si to neuvedomíme. Vtedy je super, keď máme niekoho, kto nás o tom presvedčí, že nie sme "na odpis"). Zmiešané stavy sa nazývajú aj ako zmiešaná mánia, či disforická mánia. Tento stav nemá každý pacient s bipolárnou poruchou a ak sa vyskytne, je potrebný odlišný liečebný postup. Zmiešané stavy sú nebezpečné pre vysoké riziko samovraždy a sebapoškodzovania. Ďalšou formou zmiešaného stavu je ultra-rapídne cyklická bipolárna porucha. Tu sa mánia a depresia striedajú vo veľmi krátkych intervaloch.

Bipolárna porucha sa delí na 6 typov diagnóz:

1. Bipolárna porucha I. typu

2. Bipolárna porucha II. typu

3. Cyklotýmia

4. Spektrálne bipolárne poruchy

5. Rapídne cyklická bipolárna porucha

6. Schizoafektívna porucha

Bipolárna porucha I. je klasický typ tejto poruchy, pri ktorom človek zažíva aj plne rozvinutú mániu aj plne rozvinutú depresiu. Jej rytmus a priebeh je u každého pacienta individuálna. Jej symptómy nastupujú v období dospievania alebo v rannej dospelosti. Neskorší nástup je veľmi ojedinelý. Stáva sa aj to, že najprv sa objavia symptómy, potom zmiznú (niekedy dokonca aj bez liečby). Človek pár rokov nemá žiadne symptómy a potom sa znovu objavia. 

Pacientom sa ťažko vysvetľuje, že keď zmizli symptómy (či už po liečbe alebo bez nej) je potrebné brať naďalej lieky ako prevenciu proti prepuknutiu ďalšej epizódy (v mojom prípade som zažil tiež obdobie, kedy som sa cítil akoby "zázračne" vyliečený a hlavne, že už nemám problém - moj problém akurát nemal podnety /spúšťače/ na to, aby sa prejavil).

V časoch pred vynájdením účinných liekov na bipolárnu poruchu sa evidovala priemerná dĺžka trvania jednej epizódy na 6 a pól mesiaca. Vtedy bolo normálne, že sa manická epizóda mohla natiahnuť aj na 7 rokov a depresívna dokonca na 14 rokov. V súčasnosti po nasadení liekov dochádza k zlepšeniu už po niekoľkých dňoch, či týždňoch. (jedna moja epizóda mohla bežne trvať zhruba 10 dní, kedy som bol v nemocnici na pozorovaní a nastavení tej správnej kombinácie liekov). Zaujímavosťou tejto choroby je aj časový odstup medzi jednotlivými epizódami. U jedného pacienta to trvalo 44 rokov (prechod medzi mániou a depresiou). U neliečenej bipolárnej poruchy sa časový odstup medzi epizódami skracuje.  Tento typ sa vyznačuje tak extrémne vysokou fázou mánie ako aj depresie. (moj prípad v období prepuknutia choroby).  

Bipolárna porucha II. U tohto typu bipolárnej poruchy sa u pacienta vyskytujú plne rozvinuté depresie, ale mánia je len v miernejšej forme, nazývanej aj hypománia. 

Cyklotýmia Táto porucha je charakteristická častými krátkymi obdobiami depresívnych symptómov a hypománie. Tieto epizódy sú oddelené krátkymi obdobiami (dni, resp. týždne) celkom normálnej nálady. Pacienti nezažívajú plne rozvinutú mániu ani depresiu. Takže zažívajú len miernu mániu a miernu depresiu, ale sú aj prípady, kedy sa u niektorých pacientov rozvinie silná mánia alebo depresia.

Spektrálne bipolárne poruchy sú nešpecifikované bipolárne poruchy, pri ktorých je síce jasné, že spadajú pod bipolárnu poruchu, ale nespĺňajú kritéria pre I., II. typ či cyklotýmiu, tak sú potom zaradené do tejto skupiny. Tu zaraďujeme všetky poruchy, ktoré majú určité črty bipolárnej poruchy, napr. pacient má v rodine niekoho s bipolárnou poruchou, spáva veľmi málo - menej ako 6 hodín denne. Býva optimistický, srdečný, ale rýchlo sa rozhnevá. Je extrovertný, spoločenský a máva opakované depresie. (takto sa to prejavovalo u mňa celé detstvo aj obdobie dospievania)

Rapídne cyklická bipolárna porucha - lekári pozorovali skupinu pacientov, ktorí mali fázy mánie a depresie omnoho častejšie než ostatní. Mali 4 a viac epizód do roka. Po určitej dobe sa výskumom zistilo, že časom toto obdobie rapídne cyklických fáz skončí, čiže to nie je celoživotná záležitosť. Väčšinou cyklické fázy trvajú niekoľko mesiacov  a potom postupne zmizne. Čiže je to len dočasná fáza bipolárnej poruchy. Zaujímavosťou je, že 3/4 pacientov s týmto typom sú ženy. 

Schizoafektívna porucha je spojenie bipolárnej poruchy so schizofreniou. Tu sa ku príznakom bipolárnej poruchy (depresia, mánia, hypománia) pridávajú halucinácie, bludy a rozne bizarné stavy. Pri nábehu bipolárnej poruchy I. typu sa možu krátkodobo objaviť aj príznaky schizofrénie, avšak s nasadením liekov sa tieto príznaky rýchlo stratia (tiež som počul hlasy, vnímal postavy v nočnom šere, čo správnym nastavením liečby veľmi rýchlo zmizlo, vytvoril som si pocit viny, vyhorenia z dovodu nedosiahnutia maximálneho pracovného výkonu). Na rozdiel od štartovacích prejavov bipolárnej poruchy I. typu sú schizoafektívne halucinácie bizarnejšie a nesúvisia s aktuálnou náladou pacienta. Veľmi pekne a názorne je to popísané vo filme Čistá duša (2001). U schizoafektívnej poruchy sa skúmajú halucinácie aby sa dokázala odlíšiť od bipolárnej poruchy I. typu. Táto porucha je omnoho ťažšia než bipolárna porucha a vyžaduje si zložitejšiu liečbu. (Mal som určité obdobie v živote, kedy som veľa čítal duchovnú literatúru od autora V. Sinelnikova. Následne som mal pocit, že dokážem za určitých podmienok vnímať informácie pri komunikácii minimálne 5 sekúnd skor ako mi boli povedané. Začal som si všade všímať číslo trinásť, kombinácie čísel, veľa vecí som si vizualizoval.)     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana. Sťahovanie filmov teraz menia za transparentnosť.

Nová kniha Michala Havrana: Obesíme ťa

Denník SME pripravil v utorok 24. októbra špeciálne vydanie. Kúpite ho v stánkoch s knihou Michala Havrana za 3,99 €.

PLUS

Zázračný návod na úspech bol podvod

Chcete zvýšiť šance pred pohovorom? Už neplatí to, čo kedysi.


Už ste čítali?